Oparcie do wózka inwalidzkiego. Faza I ,,Podróży w niepełnosprawności". Stabilizacja
- Artur Skubera
- 23 mar
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 28 mar
Oparcie
To część wózka odpowiadająca za zabezpieczenie tułowia przed znacznym wygięciem w tył, co w konsekwencji grozi upadkiem. Montowane na sztywno lub z mechanizmem zdejmowania montowanym do rurek oparcia w wózku inwalidzkim.
Najlepszym oparciem dla wózka inwalidzkiego w pierwszej fazie ,,Podróży w niepełnosprawności” jest oparcie sztywne; drewniane, stalowe, aluminiowe. To rozwiązanie daje pewne oparcie pleców bez uczucia ugięcia czy rozciągnięcia, jakie występują w oparciach materiałowych. Na takie oparcie montowane są oparcia zintegrowane z pianki wraz z materiałem PU soft w profilowanym do pleców kształcie. (Rysunek nr 1)
Rysunek 1. Oparcia wózka sztywne i materiałem PU soft, zdejmowane




Oparcie powinno sztywne, wysokie, obejmujące barki i połączone z dobrym zagłówkiem. Wysokość oparcia powinna być tak dobrana, aby pacjent całymi plecami, wraz z łopatkami i barkami, opierał się o nie. Oparcie nie powinno uciskać żadnej części skóry pleców i nie wchodzić w konflikt z ramionami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Szczególną uwagą należy zwrócić na zapięcia damskiej bielizny, które w kontakcie z oparciem mogą powodować zwiększony nacisk na skórę. Należy zwrócić uwagę, aby oparcie nie wystawało znacznie nad ramiona by nie tworzyć niepotrzebnej przestrzeni braku kontaktu z plecami. Oparcie może być wykonane z licznych materiałów ale najpopularniejsze są materiały miękkie z pianką, tkaniną 3D, skaj dopasowując się do kształtu pleców. (Rysunek. 1)
Oparcie może być odchylane za pomocą siły rąk poprzez mechanizm zapadkowy, z siłownikiem gazowym oraz siłowników elektrycznych. Oparcie może być regulowane w górę i w dół oraz w przód i tył dla wysokich i niższych pacjentów. Szerokość oparcia równa się najczęściej szerokości siedziska w wózku

Oparcie w wózku może być dedykowane pod szczególne wymogi pacjenta, np pod kifozę lub rotację tułowia. Siedzisko VicAir stosuje się do odciążenia pleców oraz do pełnego podparcia pleców nawet w wypadku garbu żebrowego czy odstającej łopatki. Znakomicie redukuje możliwość urażenia skóry w ich okolicach opierając się na płaskim, wyrównanym oparciu. Poduszka oparcia VicAir jest oparciem przeciwodleżynowym oraz stabilizującym. Charakteryzuje się wysokim poziomem samoregulacji temperatury oraz wilgotności w połączeniu z najmniejszą wagą. Jest to wersja miękkiego oparcia, które można wyprać w pralce. (Rysunek. 2)

Można je zamontować praktycznie na każdym oparciu, w każdym wózku dopasowując ją do wymiarów oparcia. Instaluje się je na rzepach typu velcro. Oparcie/Poduszka VicAir posiada przewiewny i łatwy w utrzymaniu w czystości pokrowiec ograniczający poślizg materiału ubrana i materiału samej poduszki.
Oparcia mogą mieć różne kształty oraz zastosowanie. Dla szczególnie wymagających
użytkowników wózków inwalidzkich stosowane są oparcia specjalne multiregulacyjne. (Rysunek 3)


Na rynku można spotkać również oparcia indywidualnie tworzone pod plecy użytkownika. Na lużną poduszkwypełnioną silikonowymi kuleczkami wykonuje się odcisk pleców użytkownika w najwygodniejszej pozycji i odsysa powietrze. Oparcie ( i niekiedy siedzsko ) usztywnia się nie zmieniając kształtu przybranego. Jest to ścisłe dopasowanie do kształtu pleców użytkownika wózka inwalidzkiego. Bardzo popularne do stabilzowania tułowia małych dzieci i młodzieży.
Siedzisko z oparciem pokazuje Rysunek nr 4.
Peloty boczne stosowane są w szczególnych przypadkach u pacjentów nie dających się ustabilizować w bezpiecznej i prawidłowej pozycji na wózku. (Rys.4) Peloty korekcyjne zawsze montujemy w układzie 3 punktów podparcia. Peloty wspierające montowane są na tej samej wysokości klatki piersiowej. Peloty biodrowe montowane są symetrycznie stabilizująć miednicę po obu jej stronach, zapobiegająć jej ucieczce na boki.



Znalazłem tez fajną pelotę w necie. Zobaczcie jaka jest wielofunkcyjna i ustawna.
Chętnie poznam Wsze zdanie na jej temat.


Comments