Różni producenci mają swoje rozwiązania ale jedno jest ważne. Twoje plecy są najważniejsze.
Zastanów się czy i jakiego potrzebujesz oparcia w wózku inwalidzkim? Jeśli Tak i potrzebujesz oprzeć się wygodnie, wiedzieć musisz że...
Twoje oparcie nie powinno Cię nigdzie uciskać.
Powinno się kończyć na wysokości 1-2 cm w dół od końca dolnej części łopatek plus wysokość poduszki, jaką zamierzasz kupić. ( nie odnosi się do osób porażonych wysoko)
Jeśli możesz, wybieraj oparcie z regulowanym napięciem pasów na rzepy.
Potrzebujesz składane? - wybieraj składane. Bardzo przydatne w transporcie w bagażniku.
Twoja pozycja w wózku inwalidzkim powinna być wygodna dla kręgosłupa, anatomiczna.
Cofając ramiona i łokcie nie możesz uderzać o szczyty rurek oparcia.( o ile chcesz być niezależną, niezależnym i poruszać się samodzielnie )
Odchylane oparcie daję ulgę w pozycji i pozwala się zrelaksować. Zawsze takie rozwiązanie jest kosztem dla sztywności wózka inwalidzkiego.
Zawsze możesz zapytać producenta czy można wykonać oparcie taliowane.
Jeśli chcesz lub musisz mieć wygodne, miękkie które zabierze Tobie 2-3 cm z długości siedziska pamiętaj o tym .Kolana nie będą wystawały z przodu siedziska
UWAGA!!! Powyższe wskazówki ni jak się mają do osób, które muszą mieć jeszcze wyższe oparcie z tytułu zabezpieczenia głowy lub tułowia. Wtedy stosujemy wysokie oparcie wraz z zagłówkiem, pasami stabilizującymi lub szelkami.
Uwaga wskazówka:
Jeśli Wasze dziecko będzie rosło i wózek stanie się dla niego na krótki ( urosną mu uda ) i posiadacie oparcie na paskach, to poluzujcie je trochę. Miednica przesunie się do tyłu i wózek będzie ok. Taka regulacja do max 2-3 cm. Dla spokojności, zacznijcie szukać nowego wózka.
Comments